W Polsce nadal wielu z nas zdecydowanie bardziej oswojona jest z tradycyjnymi pochówkami. W związku z tym kwestia ceremonii, której częścią staje się kremacja zwłok wydaje nam się nie do końca zrozumiała, możemy również nie wiedzieć, jak będzie ona wówczas przebiegać. Zaskakujące może być, że sam zmarły lub jego bliscy mogą mieć decydujący wpływ na formę pożegnania i przebieg całej ceremonii, jeśli decydują się na kremację. Możliwości jest wiele.
Przygotowanie zwłok do kremacji
W pierwszej kolejności ciało zmarłej osoby musi zostać odpowiednio przygotowane do przeprowadzenia kremacji. Te działania są dość standardowe. Ten proces jest bardzo zbliżony do tego, jak wygląda to w przypadku pochówków tradycyjny. Niekiedy jedyną różnicą jest fakt, że możliwe staje się zastąpienie garderoby zmarłego i okrycie jego ciała całunem. Niezbędne jest jednak wcześniejsze dopełnienie formalności. Rodzina ma obowiązek dostarczyć zarówno akt zgonu, jak i zgodę osoby zmarłej, na to, aby jej ciało zostało skremowane.
W kolejnym kroku ciało osoby zmarłej zostaje złożone do specjalnej trumny. Jest ona zawsze wykonana z ekologicznego materiału, niepokrytego lakierem i pozbawionego ozdób z tworzyw sztucznych czy metalu. Pozwala to na uniknięcie pozostałości po kremacji w postaci metalowych elementów, jak i nieprzyjemnych zapachów w czasie spopielania zwłok.
Kremacja zwłok – pierwszy etap pogrzebu
Kremacja zwłok stanowi w większości przypadków pierwszy etap pogrzebu. W Zakłady Pogrzebowe zwykle udostępniają specjalne sale lub kaplice, w których bliscy mogą pożegnać zmarłego lub się za niego modlić. Sam proces kremacji pochłania około 2 godziny. Najpierw trumna wraz z ciałem wprowadzana jest do pieca krematoryjnego. Panuje w nim bardzo wysoka temperatura około 800 stopni Celsjusza. Przez około godzinę zwłoki są spopielane, a następnie przenoszone są z pieca do specjalnej komory, która pozwala na ich ostudzenie do temperatury pokojowej. Gdy już są ostudzone specjalne urządzenie doprowadza do ich rozdrobnienia, po czym przesypywane są do worka i umieszczane w urnie. Po tym rodzina otrzymuje urnę z prochami oraz świadectwem kremacji. Można przejść do kolejnego etapu pogrzebu.
Zobacz również: Czy Kościół katolicki dopuszcza kremację zwłok?